|
Djurs Sommerlands store nyhed i 2011, Skatteøen, er nu færdigsamlet – og både små og store legebørn kan godt begynde at glæde sig til sæsonstart d. 7. maj, for der venter dem en helt speciel oplevelse i Djurs Sommerland i år.
De glade sommerdage i Djurs Sommerland virker langt væk i disse mørke vinterstunder, men i den store østjyske forlystelsespark arbejder man på højtryk med at gøre den nye water coaster klar til sæsonåbningen d. 7. maj. Den nye forlystelse bliver nabo til Danmarks største og hurtigste rutschebane, Piraten, og fylder så meget, at parkens populære Piratland bliver dobbelt så stort.
Ifølge Adm. dir. Henrik B. Nielsen går arbejdet planmæssigt fremad, og der er virkelig noget for folk at glæde sig til:
”Skatteøen bliver Europas største water coaster, som er en helt speciel forlystelse, der ikke findes magen til i Danmark eller Nordeuropa for den sags skyld. Turen bliver tilbagelagt i en rutschebanevogn, som først sejler igennem et fantastisk piratlandskab og derefter bliver trukket op til en rutschebanetur fra 28 meters højde, hvor man suser igennem luften med op til 70 km/t for til sidst at droppe 22 meter ned i vandet med et stort plask.”
Udsmykningen bliver derudover noget af det mest gennemførte, der nogensinde er set i Danmark. Man kommer bl.a. til at opleve en lumsk og hemmelighedsfuld skeletkaptajn, et sænket sørøverskib og en kæmpe kranieklippe, så det bliver efter sigende en helt unik tur for hele familien.
”På trods af den megen sne og kulde så holder vi tidsplanen og er klar til at afholde testkørsler af rutschebanen i marts og selvfølgelig til at give gæsterne en fantastisk oplevelse fra sæsonstart d. 7. maj. Med denne store nyhed forventer vi, at Djurs Sommerland sætter besøgsrekord igen i 2011, og vores målsætning om at runde 600.000 gæster er helt klart realistisk”, siger Henrik B. Nielsen.
Du kan følge byggeriet af Skatteøen på Djurs Sommerlands hjemmeside www.djurssommerland.dk, hvor der løbende bliver lagt nye billeder op af Danmarks nye water coaster.
Fakta: Skatteøen: - 28 meter høj - 455 meter lang - Topfart på 70 km/t. - Areal ca. 4 fodboldbaner - Kapacitet på ca. 1000 gæster i timen - Højdekrav 110 cm - En investering på ca. 60 millioner kroner - den næstestørste i en dansk forlystelsespark nogensinde - Placering i Piratland ved siden af nyhederne fra 2008-10: Piraten, Det Skøre Kompas, Piratfisken og Sablen Djurs Sommerland: - Region Midtjyllands største turistattraktion - Besøgstal: 2010 - 575.000, 2009 – 550.000, 2008 – 528.000, 2007 – 487.000 - Areal: ca. 48 fodboldbaner - Sæson 2011: 7. maj - 23. oktober (Magisk Halloween i efterårsferien)
For yderligere oplysninger kontakt Adm. dir. Henrik B. Nielsen på mobil nr. 2048 6816.
|