Til forsiden
Bygger bro mellem Nordamerika og Arika

Bygger bro mellem Nordamerika og Afrika

Vinteren over har Ree Park – Ebeltoft Safari været præget af brobyggeri. Et snoet system af træbroer skal være med til at give de besøgende en endnu bedre oplevelse af parken og samtidig skabe bedre forhold for gangbesværede.

Der er blevet savet, høvlet, tjæret og banket hele vinteren lang. Og nu begynder et net af rustikke træbroer at pryde omgivelserne i Ree Park – Ebeltoft Safari. På den måde forbindes to af parkens verdensdele - Nordamerika og Afrika - på en måde, så det skaber en spændende rute og giver bedre udsigt over parkens natur og dyreliv.

Hidtil har flere af parkens gangbesværede besøgende måttet tage en omvej på turen fra Nordamerika og omvendt. Men i den kommende sommersæson bliver det altså muligt at komme direkte fra det ene kontinent til det andet og nyde udsigten undervejs.

”Tanken er dels at sammenkæde nogen af parkens store knudepunkter og samtidig gøre det mere brugervenligt for gangbesværede at besøge parken. Vores vision er, at gæsterne ikke skal bevæge sig fra a til b uden at få gode oplevelser undervejs. Og vi ligger jo i et meget kuperet terræn, hvor visse områder har været svært tilgængeligt for flere besøgende. Så hver gang vi laver noget nyt, prøver vi også at forbedre forholdene for gangbesværede”, forklarer Direktør Jesper Stagegaard.

Brosystemet opføres ligeledes, så det fungerer som hegn for dyrene i parken, og på den måde reduceres grænserne imellem dyr og mennesker mest muligt. Samlet set kan gæsterne i den kommende højsæson benytte sig af 1 km. bro i Ree Park – Ebeltoft Safari. Her bliver man ledt ud langs ulve- og bjørneområdet, ind gennem den kuperede bøgeskov og videre ud langs den afrikanske savanne.

Fortsat byggeri ved sæsonåbning
Ree Park – Ebeltoft Safari åbner for gæster d. 4. april, men her vil kun en del af parkens nye træbroer og savanne være tilgængelige for gæsterne, idet byggeriet af et større dyreanlæg først forventes færdigt i slutningen af maj. Derfor tilbyder parken i forårssæsonen, at gæsterne kan få et årskort med i prisen for indgangsbilletten.

For yderligere information kontakt:
Frank Steffensen
PR- og marketingkonsulent
Ree Park – Ebeltoft Safari
frank.steffensen@reepark.dk
Fredag, marts 27 2009
VISITDJURSLAND - Destination Djursland Stabrandvej 51 8560 Kolind +45 87 52 18 00 KONTAKT